10 نوع خوراکی برای داشتن موهای سالم


درست مانند قسمت های دیگر در بدن، مو نیز به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارد.
تغییرات خوب و یا بد در موی شما در مقایسه با پوست دیرتر خود را نشان می دهند. به طور مثال، فقط با داشتن یک هفته رژیم غذایی نامناسب و ضعیف می توانید آسیب پوستی خود را به خوبی مشاهده کنید مانند خشکی، چین و چروک و …
محققان معتقدند که اثر بخشی رژیم غذایی مناسب بر روی مو، طی چند ماه خود را به خوبی نشان می دهد.
غذایی که امروز می خورید به فولیکول های موی شما کمک می کند و داشتن فولیکول های سلام به داشتن موی سالم تر و زیباتر کمک می کند.
مسلما، عوامل دیگری علاوه بر تغذیه وجود دارد که بر سلامت مو تاثیر گذار است مانند کشیدن سیگار، عدم تعادل هورمون ها و خواب کافی که می توانند بر سلامت و ظاهر موی شما تاثیر گذارند.
اگر همیشه به صورت متعادل از رژیم های غذایی مناسب و متنوع، غذاهای سرشار از پروتئین استفاده می کنید، می توانید مویی سالم و زیبا داشته باشید. ده خوراکی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند را به شما نشان می دهیم:

ماهی سالمون

این ماهی سرشار از پروتئین و ویتامین د می باشد، هر دوی این پروتئین ها برای داشتن موی قوی مورد نیاز هستند. به علاوه، وجود اسید چرب امگا 3 در این ماهی برای سلامتی مو فوق العاده است. بدن شما نمی توانید این نوع اسید چرب که برای سلامتی مو مفید است را تولید کند. حدود 3 درصد از تارهای مو از این اسید چرب ساخته شده اند. امگا 3 همچنین در غشاهای سلولی در پوست شما نیز یافت می شود و باعث آبرسانی به پوست و موی شما می شود.
گزینه های دیگر: اگر ماهی سالمون در دسترس شما نبود، می توانید اسید های چرب را از ماهی هایی مانند شاه ماهی، ساردین، قزل آلا یا خال ماهی و یا آووکادو، تخم کدو و گردو دریافت کنید.

گردو

گردو تنها آجیلی است که دارای اسید چرب امگا 3 می باشد. گردو سرشار از ویتامین ای و بیوتین می باشد که به سلولهای بدن شما را از آسیب DNA محافظت می کند. با وجود اینکه موهای شما به ندرت در مقابل آفتاب قرار می گیرند، اما بدانید که برای مو فوق العاده است. بیوتین کم منجر به ریزش مو می شود. گردو دارای مس نیز می باشد، این ماده معدنی به شما کمک می کند تا رنگ طبیعی موی خود را حفظ کنید.
گزینه های دیگر: از روغن گردو در سالاد استفاده کنید. به جای استفاده از روغه های آفتابگردان و یا کانولا می توانید از روغن گردو استفاده کنید.

صدف خوراکی

صدف خوراکی سرشار از زینک است که کمبود آن باعث ریزش مو (و حتی مژه) می شود، همچنین کمبود زینک در بدن منجر به خشکی و پوسته شدن صورت می شود. حبوبات و نان کامل دارای زینک می باشند، اما صدف خوراکی منبع سرشاری از زینک و پروتئین هستند. 97 درصد از مو از پروتئین تشکیل شده است. بدون پروتئین کافی، رشد موهای شما به تدریج متوقف می شوند و ریشه موها خشک و شکننده و ضعیف می شوند.
گزینه های دیگر: تخم مرغ، انواع آجیل و گوشت گاو سرشار از پروتئین هستند.

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع غنی آنتی اکسیدان بتا کاروتن است که باعث تولید ویتامین آ در بدن می شود. هر سلول از بدن نمی تواند بدون ویتامین آ کافی فعالیت کند. ویتامین آ روغنی را تولید می کند که از بدن حفاظت می کند. کمبود ویتامین آ باعث می شود که موی سر شما دچار خارش شود.
گزینه های دیگر: هویج، طالبی، انبه، کدو تنبل و زردآلو سرشار از بتاکاروتن هستند.

تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین است و دارای مواد معدنی مانند سلنیوم، سولفور، زینک و آهن نیز می باشد. آهن از اهمیت ویژه ای در بدن برخوردار است، زیرا به سلول ها کمک می کند تا اکسیژن را به فولیکول های مو برسانند، کمبود آهن (کم خونی) یکی از دلایل اصلی ریزش مو به ویژه در زنان است.
گزینه های دیگر: محصولاتی مانند جوجه، ماهی، گوشت گاو و گوشت خوک نیز دارای آهن می باشند.

اسفناج

وجود آهن، بتاکاروتن و ویتامین ث در اسفناج در سالم نگهداشتن فولیکول های موی شما مفید هستند.
گزینه های دیگر: سبزیجات مانند بروکلی و کلم نیز گزینه های خوبی هستند.

عدس

عدس دارای پروتئین، زینک و آهن است و برای گیاه خواران و گوشت خواران نیز مفید است.
گزینه های دیگری: می توانید از سویا و نخود نیز استفاده کنید.

ماست یونانی

ماست یونانی سرشار از پروتئین است، ویتامین ب 5 و ویتامین د است. محققان رابطه بین ویتامین د و سلامتی فولیکول های مو را به اثبات رسانده اند.

ذغال اخته

ذغال اخته سرشار از ویتامین ث است. ویتامین ث در رگ های خون گردش پیدا می کند و در تغذیه فولیکول ها مفید است.کمبود ویتامین ث منجر به شکنندگی موی شما می شود.

مرغ 

مرغ دارای پروتئین، زینک و ویتامین ب است. زینک دوستدار موی شماست و ویتامین ب باعث قوی شدن تارهای موی شما می شود. تقریبا بیشتر مو از پروتئین تشکیل شده است. خوراکی های سرشار از پروتئین باعث محکم شدن موی شما می شوند.

اختصاصی زیبایی ایرانی – زیبایی مو

 

JoomShaper